Innowacyjne projekty w 2023 r.
Jako Grupa, koncentrujemy się na uczestniczeniu w działaniach podejmowanych w zakresie rozwoju koncepcji reaktorów SMR oraz MMR, które potencjalnie pozwolą przekształcić część aktywów w zeroemisyjne źródła wytwórcze niezależne od czynników środowiskowych.
Nasze plany inwestycji w OZE uwzględniają obecność magazynów energii w nowych instalacjach. Zapewnią one maksymalizację wykorzystania możliwości produkcyjnych energii oraz poprawią stabilność sieci.
Spółki Grupy Enea są interesariuszami w następujących projektach dolin wodorowych:
- Centralna Dolina Wodorowa im. Braci Łaszczyńskich,
- Wielkopolska Dolina Wodorowa,
- Zachodniopomorska Dolina Wodorowa.
W 2023 r., w ramach rozwoju nowych linii biznesowych, kontynuowaliśmy analizę potencjału biznesowego dodatkowych koncepcji innowacyjnych, związanych m.in. z agrofotowoltaiką, instalacjami energetyki wodnej i solarnej, paliwami alternatywnymi i elektromobilnością, biopaliwami stałymi oraz wdrażaniem idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Zakładamy, że innowacje te wpłyną na szeroko rozumianą transformację energetyczną w Polsce. Stale poszukujemy rozwiązań technologicznych oraz nowych modeli biznesowych, które potem staramy się wykorzystywać – m.in. w zakresie nowych technologii OZE, elektromobilności, Smart Cities, Internetu Rzeczy (IoT) i sztucznej inteligencji (AI) oraz automatyzacji procesów operacyjnych i produkcyjnych.
Nasza Grupa prowadzi również innowacyjne projekty fotowoltaiczne. W 2023 r. Enea Serwis rozpoczęła testy instalacji fotowoltaicznych na trackerach (specjalnych konstrukcjach, które umożliwiają „śledzenie” słońca przez panele fotowoltaiczne, a tym samym pozwalają uzyskać więcej energii elektrycznej z zainstalowanej mocy). Zakończenie testów zaplanowaliśmy na rok 2024 – wtedy też podejmiemy decyzję o ewentualnych wdrożeniach tej technologii. Enea Innowacje jest zaangażowana w potencjalną współpracę w zakresie wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych oraz rozwiązania zwiększające efektywność działania instalacji prosumenckich.
Działamy również w ośmiu klastrach energii odnawialnej – w 2023 r. rozważaliśmy różne formy współpracy oraz uczestniczyliśmy w rozmowach na temat lokalnego rozwoju OZE.
Angażujemy się m.in. w prace Nadobrzańskiego Klastra Energii Odnawialnej (NKEO), który funkcjonuje na obszarze pięciu gmin z pogranicza województw lubuskiego i wielkopolskiego. Klaster rozwija inicjatywy promujące odnawialne źródła energii i nowoczesne technologie chroniące środowisko naturalne oraz zapewniające innowacyjne metody wytwarzania i magazynowania energii. Współpraca prowadzona w ramach NKEO potwierdza społeczną gotowość do realizacji projektów proekologicznych oraz otwartość na wdrażanie technologii IT służących do sprawnego zarządzania pracą rozproszonych źródeł energii. Co więcej, samorządy skupione w NKEO zaczynają odgrywać istotną rolę w transformacji energetycznej regionu z racji inicjatyw, które podejmują, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne.
Pracujemy również nad zwiększaniem przyłączeń do sieci nowych instalacji fotowoltaicznych. W 2023 r. Enea Operator zbudowała dziesięć tzw. głównych punktów zasilających, które usprawniają i stabilizują pracę sieci, a w konsekwencji zmniejszają liczbę odmów przyłączeń nowych OZE.