Strategia rozwoju do 2030 r.
Kiedy myślimy o przyszłości naszej Grupy, przyświecają nam idee „Zielonej zmiany”. Zrównoważoną transformację i neutralność klimatyczną opieramy na zastępowaniu energetyki węglowej zeroemisyjnymi, odnawialnymi źródłami energii – plan ten jest podstawą naszej „Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej ENEA do roku 2030 z perspektywą 2040 roku”. Strategię uzupełnia przyjęta w grudniu 2023 r. „Polityka klimatyczna Grupy Kapitałowej ENEA”. Określamy w niej m.in. wpływ naszej Grupy na środowisko naturalne oraz wskazujemy kierunki i mechanizmy zarządzania, dzięki którym prowadzimy działalność biznesową w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem naturalnych zasobów naszej planety.
Plany rozwoju Grupy wpisują się w założenia zmian polskiego sektora energetycznego oraz w ramy regulacji Unii Europejskiej.
Obok celu nadrzędnego, mapa naszych celów to także:
Chcemy, aby zrównoważona transformacja przekładała się na wzrost wartości naszej Grupy. Neutralność klimatyczną zamierzamy oprzeć na odnawialnych źródłach energii rozwijanych poprzez nowoczesne technologie. Wzrost mocy zainstalowanej w OZE osiągniemy poprzez akwizycje oraz rozwijanie własnych projektów, w tym przy współudziale partnerów biznesowych. Jesteśmy przekonani, że innowacyjne, przyszłościowe projekty związane z OZE umożliwią Grupie wypracowanie przewagi konkurencyjnej.
W początkowej fazie drogi do neutralności klimatycznej – ze względu na kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju – jako niskoemisyjne paliwo przejściowe zamierzamy wykorzystać gaz. Inwestycje w tym zakresie ograniczymy do odtworzenia niezbędnej części mocy wytwórczych. Rozwijające się OZE będą stabilizowane przez niskoemisyjne źródła konwencjonalne.
Nasza Strategia wskazuje 13 kluczowych kierunków rozwoju GK Enea:
Kluczowe wskaźniki realizacji celów Strategii Rozwoju GK Enea*
1) Wzrost zainstalowanych mocy w OZE(brutto) liczony względem roku 2020, ale bez Zielonego Bloku Enea Elektrownia Połaniec. Wzrosty mocy w OZE nie uwzględniają magazynów energii.
2) Bez mocy wytwórczych zasilanych węglem kamiennym (bez Zielonego Bloku Enea Elektrownia Połaniec).
* Zostanie zaktualizowana po przedstawieniu nowej bądź zmodyfikowanej koncepcji rządowej dotyczącej wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych.
Planowana ewolucja struktury wytwarzania energii w GK Enea
Obecna struktura mocy zainstalowanej oraz planowane terminy wyłączenia z produkcji poszczególnych bloków Elektrowni Kozienice i Elektrowni Połaniec zasilanych węglem kamiennym oraz konwencjonalnych źródeł Enea Ciepło zostały szczegółowo przedstawione poniżej.
Wytwarzanie – zestawienie mocy zainstalowanych
Elektrownia Kozienice
Powyższe dane w zakresie Enea Wytwarzanie – Elektrownia Kozienice przygotowano na podstawie aktualnych harmonogramów pracy bloków i ujętych w nich odstawień jednostek wytwórczych.
Elektrownia Połaniec
1) Z dniem 1 stycznia 2024 r. blok nr 1 został wyłączony z eksploatacji
Prezentowane dane odzwierciedlają obowiązujący harmonogram pracy bloków i ujętych w nim odstawień jednostek wytwórczych. W realizacji jest obecnie projekt pt. „Dostosowanie ENEA Elektrownia Połaniec do wymagań Rynku Mocy po 1 lipca 2025 roku”, dotyczący bloków B2-B7, który pozwoli na maksymalizację współspalania biomasy, a tym samym obniży emisyjność produkcji energii w elektrowni.
Enea Ciepło
1) Turbozespół kondensacyjny zasilany z upustów bloku B1
W ramach operacjonalizacji „Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej ENEA do 2030 roku z perspektywą 2040 roku” w zakresie odnawialnych źródeł energii uruchomiono „Portfel OZE GK ENEA”, obejmujący projekty realizowane w czterech obszarach: farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, farmy wiatrowe na morzu i pozostałe technologie OZE.
Enea Nowa Energia
1) PV Krzęcin 1, 2 i 7 składa się z trzech instalacji o mocy 1 MW każda. Spółkę wpisano 25 sierpnia 2023 r. do rejestru wytwórców energii w małej instalacji.
2) Farma PV Darżyno o mocy 2 MW jest obecnie na etapie rozruchu technologicznego i po uzyskaniu koncesji łączna moc zainstalowana w obszarze farm fotowoltaicznych dla spółki ENEA Nowa Energia wynosić będzie 14,0 MWe.
Enea Nowa Energia pełni w Grupie Enea ważną rolę w zakresie prac nad nowymi przedsięwzięciami związanymi z OZE, ponieważ zajmuje się akwizycją i rozwojem takich projektów.
Mając na uwadze akwizycję jako jeden z kierunków rozwoju OZE w Grupie Enea, poniższe spółki zostały włączone do GK w 2023 r.
Nowe spółki GK Enea zajmujące się produkcją energii z OZE
Strategia GK LW Bogdanka
17 maja 2023 r. LW Bogdanka ogłosiła „Strategię Rozwoju GK LW Bogdanka na lata 2023-2030 z perspektywą do 2040 roku”. Dokument wytycza kluczowe kierunki rozwoju i transformacji, które zakładają stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego, napędzającego zieloną transformację oraz zabezpieczającego rozwój gospodarczy Lubelszczyzny. Nowa strategia LWB opiera się na pięciu filarach:
- silny węglowy fundament, w ramach którego LW Bogdanka pozostaje liderem efektywności w wydobyciu węgla do końca istnienia kopalni,
- koncern multisurowcowy,
- gwarant zrównoważonej energii,
- zielona transformacja,
- przyszłość Lubelszczyzny.