-
GRI 3-3,
-
GRI 2-23,
-
GRI 2-24,
-
GRI 2-25 ,
-
S-P1,
-
G-P3
Pracownicy Grupy Enea mogą liczyć na równe traktowanie, jasne kryteria zatrudniania, wynagradzania i awansu, mogą też oczekiwać możliwości rozwoju zawodowego i osobistego. Oferujemy stabilne warunki zatrudnienia oraz atrakcyjne świadczenia pozapłacowe. Jednym z filarów kultury organizacyjnej Grupy jest wzajemny szacunek oraz respektowanie różnorodności. Nasze spółki bezwzględnie przestrzegają wszystkich praw pracowniczych – w szczególności prawa do równego traktowania, odpoczynku, sprawiedliwego wynagrodzenia, zrzeszania się oraz prywatności.
W Grupie Enea nie obowiązuje osobna polityka zarządzania różnorodnością, dokładamy jednak starań, by w codziennych procedurach uwzględniać zróżnicowanie zatrudnionych osób, np. wynikające z doświadczenia, wiedzy czy zainteresowań. Grupa przestrzega zasady równego traktowania bez względu na płeć, wiek, status majątkowy czy poglądy polityczne. Kierujemy się w tym zakresie wytycznymi zawartymi w „Kodeksie Etyki Grupy ENEA” i „Kodeksie Etyki Grupy Kapitałowej Lubelski Węgiel Bogdanka”, w zakładowych układach zbiorowych pracy, politykach przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom oraz zasadami „Polityki Compliance Grupy ENEA”.
„Kodeks Etyki Grupy ENEA” określa m.in.
- zasadę równego traktowania Pracowników oraz brak tolerancji dla dyskryminacji zarówno na etapie zatrudniania, jak i w ramach zarządzania zasobami ludzkimi, a także w codziennych stosunkach panujących pomiędzy Pracownikami każdego szczebla Grupy Enea i w stosunkach z Klientem,
- działania oraz mechanizmy chroniące Pracowników przed nieakceptowalnymi zachowaniami, w tym działaniami noszącymi znamiona mobbingu lub dyskryminacji,
- traktowanie z jednakowym szacunkiem każdego człowieka niezależnie od zajmowanego stanowiska, miejsca zatrudnienia czy stażu pracy,
- tolerancję dla innych bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie czy orientację seksualną,
- poszanowanie prawa, godności i wolności osobistej innych osób.
W 2023 r. w skład Zarządu Enea SA nie wchodziła żadna kobieta, a w Radzie Nadzorczej Enea SA zasiadała jedna kobieta. Niemniej jednak, z początkiem 2024 roku skład Zarządu i Rady Nadzorczej uległ zmianie i na dzień publikacji udział kobiet w Zarządzie wzrósł do 25 proc., natomiast w Radzie Nadzorczej do 30 proc. (w tym przypadku spełniając wymagania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie). Warto jednak podkreślić, że Enea SA powołuje członków organów nadrzędnych zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami oraz statutem spółki, w oparciu o otrzymane dokumenty aplikacyjne. Doboru osób wchodzących w skład Zarządu oraz Rady Nadzorczej Enea SA, m.in. po uwzględnieniu kryteriów płci, kierunku wykształcenia, wieku i doświadczenia zawodowego, dokonują uprawnione organy spółki.
Wybrane informacje dotyczące tego zagadnienia można znaleźć w podrozdziale niniejszego Raportu „Zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Enea”.
-
GRI 3-3 ,
-
S-P5
Równość płac
Przestrzegamy zasady „równa płaca za taką samą pracę”. Stosunek średniego wynagrodzenia kobiet do wynagrodzenia mężczyzn (gender pay gap) wśród osób zatrudnionych w wybranych spółkach Grupy na umowę o pracę przedstawiamy w poniższym zestawieniu:
-
GRI 405-2
1) Pensja podstawowa plus dodatkowe kwoty, takie jak m.in. wysługa lat, bonusy uwzględniające premie pieniężne, nadgodziny, ekwiwalenty, wypłacane z osobowego funduszu wynagrodzeń. Zaraportowane dane dotyczą wyłącznie wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
2) Dane dla Grupy Enea bez spółek Grupy LWB
-
GRI 2-21
W 2023 r. stosunek rocznego wynagrodzenia najwyżej opłacanej osoby do mediany rocznego wynagrodzenia wszystkich Pracowników w Enea SA wyniósł 3,45. Stosunek rocznego wzrostu wynagrodzeń wyniósł 0,6. Co oznacza, że mediana wynagrodzeń Pracowników rosła szybciej niż wynagrodzenie najwyżej opłacanej osoby.