-
GRI 203-1
Nasze spółki wspierają rozwój regionów i społeczności lokalnych. Prowadzą inwestycje, które zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Klientów i unowocześniają infrastrukturę miast, gmin i powiatów. Umożliwiamy przyłączanie instalacji OZE i rozwój klastrów energetycznych. Tworzymy miejsca pracy, odprowadzamy podatki, wnosimy opłaty do budżetów samorządowych i w ten sposób wpływamy na życie lokalnych społeczności. Przyłączamy nowych odbiorców do naszych elektrociepłowni, dzięki czemu poprawiamy mikroklimat, a tym samym warunki życia społeczności lokalnej.
Istotne znaczenie dla rozwoju regionalnego może mieć wspieranie przez Grupę Enea rozwoju odnawialnych źródeł energii. Gminy, na terenie których realizowane są takie inwestycje, uzyskują wpływy z podatków: od nieruchomości, od osób prawnych inwestujących w OZE oraz od osób fizycznych, np. rolników wydzierżawiających swoje nieruchomości pod elektrownie wiatrowe i uzyskujących z tego tytułu opodatkowane dochody. Co istotne, OZE zaliczają się do przemysłu nieuciążliwego, dlatego tereny przeznaczone na takie inwestycje nie tracą walorów użytkowych i turystycznych.
-
WSKAŹNIK WŁASNY 29
Miejsca pracy, staże i praktyki tworzone dla młodych ludzi
Współpracujemy ze szkołami i uczelniami, aby wpływać na rozwój kompetencji uczniów klas i kierunków elektrycznych oraz energetycznych i zwiększać ich szanse na rynku pracy. Wspieramy nowoczesne szkolnictwo branżowe i techniczne wykorzystujące nowe technologie oraz współpracę z ekspertami i w ten sposób umożliwiamy wzrost konkurencyjności i innowacyjności placówek. Promujemy zawody z branży energetycznej, rozwijamy kompetencje i wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego grona pedagogicznego, a także promujemy nasze spółki jako atrakcyjnych pracodawców.
Enea prowadzi szereg działań, które już na stałe wpisały się w kalendarz współpracy ze szkołami patronackimi, m.in.: konkurs stypendialny „Moc na start”, w którym Enea nagradza najzdolniejszych uczniów – autorów najlepszych prac opowiadających o nowych technologiach w branży energetycznej. W 2023 r. 13 uczniów zdobyło stypendia w wysokości 3 tys. zł brutto.
Program edukacyjny „Zasileni wiedzą” prezentuje nowe trendy w branży energetycznej i umożliwia rozwój kompetencji oraz zdobywanie fachowej wiedzy. W 2023 r. przeprowadzono lekcje z udziałem ponad 150 uczniów.
Praktyki zawodowe w spółkach Grupy Enea odbyło ponad 100 praktykantów. Program dofinansowania wyposażenia pracowni dydaktycznych w szkołach we współpracy z Fundacją Enea zaowocował wsparciem ośmiu szkół na łączną kwotę 160 tys. zł.
We współpracy z Eneą Operator zorganizowaliśmy także warsztaty z doradztwa zawodowego dla uczniów i nauczycieli, w których uczestniczyło ponad 100 uczniów.
Ponad 100 reprezentantów szkół, uczniów, nauczycieli i dyrektorów, wzięło udział w konferencji „Współpraca – energia – przyszłość”, podczas której uczestnicy zapoznali się z technologią VR, wysłuchali wykładów o małych reaktorach jądrowych i o kompetencjach przyszłości w branży energetycznej. Nauczyciele uczestniczyli w warsztacie z doradcą zawodowym.
Współpracujemy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu (UEP) w ramach Klubu Partnera UEP. Celem tej współpracy jest promocja zawodów w branży energetycznej oraz spółek Grupy Enea jako atrakcyjnego pracodawcy i pozyskanie najlepszych kandydatów.
Od 2017 r. w spółkach Grupy Enea realizowany jest program stażowy „Zainstaluj się w Enei”. W 2023 r. płatne staże odbyło 32 studentów i absolwentów uczelni wyższych w aż 11 obszarach biznesowych, m.in. techniczno-energetycznym, sprzedażowym, marketingowym, finansowo-księgowym, IT i HR.