-
GRI 306-2 ,
-
E-D4
Enea Elektrownia Połaniec traktuje odpady paleniskowe powstałe ze współspalania węgla z biomasą i gips wytwarzany w instalacji odsiarczania spalin jako pełnowartościowe surowce uboczne, które poddaje procesom odzysku lub unieszkodliwiania innym niż składowanie. Spółka segreguje pozostałe odpady i przekazuje je podmiotom zewnętrznym do zagospodarowania. W spółce obowiązuje „Program gospodarki odpadami w Elektrowni”, stanowiący załącznik do „Procedury monitorowania środowiska”, który reguluje wszystkie kwestie związane z odpadami wytwarzanymi w procesie produkcji energii elektrycznej i jest aktualizowany w przypadku pojawienia się nowych rodzajów odpadów.
Podejmuje działania w celu maksymalizacji sprzedaży popiołu i gipsu, co przekłada się na zmniejszenie ilości odpadów wytwarzanych i kierowanych do unieszkodliwienia.
Enea Nowa Energia w swoich elektrowniach biogazowych stosuje gospodarkę o obiegu zamkniętym – wykorzystuje odpady pochodzące z innej gałęzi przemysłu i w ten sposób minimalizuje ilość produkowanych odpadów. Do produkcji biogazu spółka stosuje odpady rolnicze, a poferment powstały w wyniku produkcji przekazuje jako nawóz do wykorzystania w rolnictwie.
Enea Operator naprawia i odnawiania m.in. transformatory, liczniki oraz słupy betonowe. W ten sposób wydłuża się cykl życia materiałów, co w praktyce oznacza ograniczenie odpadów.
Enea Logistyka przekazuje zużyte źródła światła i bezpieczniki firmie posiadającej pozwolenia na ich utylizację oraz recykling.