-
GRI 303-1,
-
E-D2
Elektrownia w Połańcu pobiera wodę powierzchniową z Wisły do celów chłodniczych, przeciwpożarowych, uzupełnienia wody w zamkniętym układzie hydroodpopielania i na potrzeby instalacji odsiarczania spalin. Woda z rzeki Wschodniej używana jest zaś do produkcji wody zdemineralizowanej, uzupełniającej wodę obiegową w układach wodno-parowych bloków energetycznych. Elektrownia posiada otwarty układ chłodzenia – bezpośrednio z rzeki Wisły. Woda chłodząca, przechodząc przez kondensatory turbin, schładza parę wylotową z turbin, a sama ulega podgrzaniu. Technologia zapewnia zachowanie nienaruszalnego stanu wody w rzece. System chłodzenia jest układem szczelnym, co oznacza, że do obiegu nie dostają się zanieczyszczona woda i ścieki. Zrzut wody pochłodniczej do Wisły nie powoduje niekorzystnych zmian w jej ekosystemie, co potwierdzają opinie ekspertów z Instytutu Energetyki. Elektrownia Połaniec przekazuje sprawozdania zawierające dane ilościowe i jakościowe dotyczące pobieranych wód i odprowadzanych ścieków do odpowiednich jednostek, w tym do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Enea Wytwarzanie pobiera wodę z rzeki Wisły, która jest wykorzystywana jako czynnik chłodzący w procesie skraplania wody ruchowej z obiegu wodno parowego bloków energetycznych. Woda z rzeki Wisły po jej demineralizacji jest wykorzystywana także w układzie wodno parowym bloków. Dla bloków energetycznych 1-10 woda z rzeki Wisły pobierana do celów chłodzenia jest wykorzystywana w cyklu otwartym. Dla bloku energetyczego nr 11 woda jest wykorzystywana do uzupełnienia strat w wyniku parowania wody chłodzącej w obiegu zamkniętym.
Łęczyńska Energetyka wykorzystuje ujęcia wód głębinowych na polach: Bogdanka, Stefanów i Nadrybie. Dodatkowo, na Polu Bogdanka działa stacja uzdatniania wytwarzająca wodę pitną i technologiczną.
Enea Ciepło Centrala w Ciepłowni Zachód pobiera wodę podziemną z własnych ujęć głębinowych i wykorzystuje ją na potrzeby stacji uzdatniania wody – do chłodzenia urządzeń ciepłowni oraz gaszenia żużla. Woda wodociągowa jest pobierana z wodociągu miejskiego i wykorzystywana na cele socjalno-bytowe, przeciwpożarowe oraz na potrzeby technologiczne instalacji odsiarczania spalin (chłodzenie pomp). Ciepłownia Zachód stosuje obieg zamknięty wody, którą pobiera ze studni głębinowych i wykorzystuje na cele technologiczne. Woda z obiegu chłodzącego w układzie zamkniętym jest gromadzona w zbiorniku przejściowym, a następnie wraca do zbiorników retencyjnych wody surowej.
-
GRI 303-3,
-
E-D1
W porównaniu z 2021 r. łączny pobór wody przez spółki Grupy Enea zmniejszył się o ponad 30% i w 2023 r. był mniejszy o ponad milion litrów. Jest to m.in. efekt rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz mniejszego wykorzystania źródeł konwencjonalnych.
Pobór wody przez Grupę Enea
1) Nie uwzględniono nieruchomości, dla których brak szczegółowych danych na temat zużycia wody (np. ze względu na rozliczanie się przez spółki z administratorami w formie ryczałtu).
2) 99% poboru wody przez Elektrownię Kozienice i Elektrownię Połaniec stanowi pobór zwrotny wody z Wisły na cele chłodnicze.
3) Spadek produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych w 2023 roku (o 21,5% w stosunku do 2022 r.) spowodował spadek poboru wody w Grupie Enea.
-
GRI 303-4