-
GRI 3-3,
-
E-P1
W 2023 r. w Grupie Enea podjęliśmy działania, aby kompleksowo zinwentaryzować i zaraportować pełne dane o wielkości emisji gazów cieplarnianych zgodnie ze standardem GHG Protocol1). Zgromadziliśmy i zaraportowaliśmy dane Zakresów 1 i 2 oraz wybrane kategorie Zakresu 3. W niektórych spółkach Grupy Enea inwentaryzacja danych za 2023 r. polegała na powiększeniu zakresu i poziomu obliczeń emisji ekwiwalentu CO2 w porównaniu z poprzednimi latami oraz na bardziej szczegółowym uwzględnieniu danych z łańcucha dostaw. Skupiliśmy się na zweryfikowaniu przepływu surowców między spółkami Grupy Enea. W obliczeniach nie uwzględniliśmy spółki Farma Wiatrowa Bejsce sp. z o.o., która nie rozpoczęła jeszcze działalności produkcyjnej.
1) The Greenhouse Gas Protocol: A Corporate Accounting and Reporting Standard Revised Edition and Corporate Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting Standard
Obliczyliśmy emisje za 2023 r. w następujących zakresach Protokołu GHG:
Zakres 1 – emisje bezpośrednie ze źródeł będących w posiadaniu lub pod kontrolą Grupy Enea, tj. emisje ze spalania paliw w instalacjach i pojazdach, emisje nieuporządkowane z procesów technologicznych, emisje z wycieku czynników chłodniczych.
Zakres 2 – emisje pośrednie u podmiotów trzecich w wyniku produkcji: energii elektrycznej, ciepła, chłodu i pary technologicznej, które zostały zakupione przez Grupę Enea.
Zakres 3 – pozostałe emisje pośrednie nie objęte Zakresem 2.
W trakcie prac nad obliczeniem emisji zebraliśmy informacje, dokumenty i dane dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz zidentyfikowanych źródeł emisji, ustaliliśmy granice organizacyjne i wynikające z tego granice operacyjne dotyczące inwentaryzacji w Zakresach 1, 2 i 3 oraz przeanalizowaliśmy i skategoryzowaliśmy źródła emisji w podziale na rodzaje emitorów i zakresy.
Ponadto dla zidentyfikowanych źródeł emisji dobraliśmy odpowiednie metodyki obliczania wielkości emisji i wskaźniki emisyjności GHG. Granice organizacyjne Grupy Kapitałowej Enea na potrzeby inwentaryzacji emisji GHG wyznaczyliśmy metodą kontroli operacyjnej, zgodnie z którą emisje GHG rozlicza się „zero-jedynkowo”, tzn., że emisje przypisuje się do przedsiębiorstwa w całości, jeżeli przedsiębiorstwo posiada nad procesem kontrolę, lub nie przypisuje wcale, jeżeli przedsiębiorstwo nie posiada kontroli nad procesem. Aby uprościć gromadzenie i analizowanie danych o emisjach, podzieliliśmy spółki Grupy (objęte badaniem emisji GHG) na cztery obszary działalności:
- Enea SA,
- Enea Operator,
- Enea Pomiary,
- Enea Serwis,
- Enea Trading,
- Enea Centrum,
- Enea Oświetlenie,
- Enea Bioenergia,
- Enea ELKOGAZ,
- Enea Power&Gas Trading,
- Enea Innowacje.
- Enea Elektrownia Połaniec,
- Enea Wytwarzanie,
- Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Obornikach,
- Enea Ciepło,
- Enea Nowa Energia,
- PRO-WIND,
- PV Tykocin,
- PV Genowefa,
- Miejska Energetyka Cieplna Piła.
- Grupa Kapitałowa LW Bogdanka.
- Enea Logistyka.
-
GRI 305-1,
-
GRI 305-2,
-
GRI-305-3,
-
E-P2
Emisje gazów cieplarnianych w Grupie Enea w 2023 r.
1) Informacje na temat wielkości emisji Grupy Kapitałowej LW Bogdanka zostały obliczone przez spółkę indywidualnie i przekazane do zestawienia. Dane przekazane przez Grupę Kapitałową LW Bogdanka SA nie podlegały weryfikacji pod względem przepływów między spółkami Grupy Kapitałowej Enea. Dane reprezentują emisje GK LW Bogdanka.
Emisje biogenicznego CO2 w Grupie Enea w 2023 r.
1) Informacje na temat Wielkości emisji Grupy Kapitałowej LW Bogdanka zostały obliczone przez spółkę indywidualnie i przekazane do zestawienia. Dane przekazane przez Grupę Kapitałową LW Bogdanka nie podlegały weryfikacji pod względem przepływów między spółkami Grupy Kapitałowej Enea. Dane reprezentują emisje GK LW Bogdanka.
Emisje CO2 z poszczególnych jednostek wytwórczych Grupy Enea
-
GRI 305-4,
-
E-P3
Intensywność emisji gazów cieplarnianych z jednostek wytwórczych Grupy Enea
1) Iloraz emisji CO2 związanej z produkcją energii elektrycznej i całkowitej produkcji energii elektrycznej brutto. W przypadku elektrowni w Kozienicach i Połańcu do obliczeń wykorzystano łączną emisję CO2 dla źródeł produkujących wyłącznie energię elektryczną lub jednocześnie energię elektryczną i nieznaczne ilości ciepła, gdyż dla drugiego typu instalacji rozdzielenie emisji związanych z produkcją poszczególnych rodzajów energii nie jest możliwe. W przypadku spółek MEC Piła i Enea Ciepło zaprezentowane dane dotyczą wyłącznie emisji CO2 bezpośrednio związanych z produkcją energii elektrycznej, tj. nie obejmują emisji związanych z produkcją energii cieplnej. Jednostkowa emisja dla lat 2020 i 2021 została skorygowana względem wcześniej publikowanych wartości dzięki dostępowi do bardziej precyzyjnych danych dla MEC Piła i Enei Ciepło.